Adampol (Polonezköy) - wakacje już od 582 zł

Na wakacje: Adampol (Polonezköy), Turcja

Przewodnik turystyczny: Turcja/ Turcja Północna/ Region Istambułu/ Adampol (Polonezköy)

Częściowe zachmurzenie
18°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1011 hPa
Wiatr:
0 km/h87°
Niedaleko od granic Stambułu, po azjatyckiej stronie Bosforu, leży najprawdziwsza polska wioska. Mieszkańcy to potomkowie XIX-wiecznych polskich emigrantów. Dziś jest to miejsce otwarte na turystów, posiada wiele uroczych pensjonatów, a krajobraz wokół wzrusza urodą i podobieństwem do polskich Beskidów.

Położenie

Adampol położony jest bardzo blisko stolicy Turcji na wschodnim brzegu cieśniny Bosfor, wśród porośniętych lasem wzgórz. Rozrastająca się metropolia z pewnością wchłonęłaby tą oazę, gdyby nie staranie Polaków o utworzenie w tym miejscu Parku Krajobrazowego. Rozsypane na malowniczych zboczach pensjonaty i hotele są doskonałą bazą, a znajomość polskiego i serdeczność ludzi najlepszym zaproszeniem.

Historia

Polonezköy – czyli po turecku polska wioska, a po polsku Adampol, została założona w 1842 r. z inicjatywy Adama Czartoryskiego. Znaleźli tu dom polscy emigranci, uczestnicy kolejnych powstań, a także Wojny Krymskiej. Na wykupionych przez księcia ziemiach, za zgodą sułtana, stworzono prawdziwą oazę polskiej kultury. Najlepszym dowodem jest zachowany tu do dziś język polski. Mieszkańcy starają się utrzymywać silne kontakty z Polską. Wpłynęło na to również otwarcie granic w pokomunistycznej rzeczywistości. Adampol przeżywał rozmaite chwile. Polacy uczestniczyli w tureckich wojnach, brali żywy udział w życiu kulturalnym. Mimo to utrzymanie takiej oazy polskości wymagało wielkiego poświęcenia i wytrwałości. Niejednokrotnie władze tureckie spoglądały na Polonezkoy – osadę mniejszości narodowej – co najmniej z podejrzliwością, utrudniając realizację wielu nowych projektów. Miejsce odwiedził między innymi Mustafa Kemal Ataturk, ze zmienną częstotliwością pamiętają o nim i polskie władze.

Atrakcje

 • Zabytkowy cmentarzyk – na którym pochowano kilka pokoleń zmarłych na obczyźnie, wykonane piękną starą polszczyzną napisy nagrobne wzruszą niejednego Polaka.
 • Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej – odnowiony i zadbany wysiłkiem mieszkańców, odbywają się tu jedyne w Turcji msze w języku polskim.
 • Dom Pamięci Zofia Ryży – można zobaczyć tu pamiątki rodzinnego zbioru, stare i nowe fotografie, księgi i dokumenty, wystrój wnętrz.
 • Centrum – nieduże, z Domem Kultury, herbaciarniami i restauracjami.

W okolicy

 • Istambuł:
Hagia SophiaŚwiątynia Mądrości Bożej, dziś Ayasofya muzesi - wzniesiona za czasów cesarza Justyniana, po zdobyciu Konstantynopola przez Turków zamieniona w meczet, a w XX wieku w muzeum, przetrwała wiele kataklizmów
Meczet Sułtana Ahmetazwany inaczej Błękitnym od wyrafinowanego wystroju wnętrza, miał stać się wygraną rywalizacją z dziełem rąk chrześcijańskich – świątynią Hagia Sophia.
Pałac Topkapi siedziba sułtańskiego dworu, zbudowany został według wschodnich reguł i kryteriów piękna, Dziś znajduje się tu Muzeum Archeologiczne.

Sporty

 • Piękna przyroda i cicha okolica zachęcają do długich spacerów.
 • Powstało tu wiele tras trekkingowch.
 • Powstała tu pierwsza w Turcji trasa rowerowa dla BMX spełniająca światowe standardy.

Gastronomia

W karczmach i restauracjach zbudowane są w polskim stylu. Panuje w nich atmosfera rodem z naszego kraju. Oferują one tradycyjne, prosto z kraju nad Wisłą, dania.

Zakupy

Na targach zakupić można polskie wyroby, na czele z tkaninami. Ponadto sprzedawany jest tu pyszny miód i dżemy. Popularnością cieszą się także wiśnie.

Życie nocne

Po tego typu rozrywkę warto wybrać się do Istambułu, który leży niecałe 30 km od wioski.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Lir turecki YTL.
 • Wizy – Polaków obowiązują wizy. Można wykupić ją na lotnisku. Uprawnia ona do 30 – dniowego pobytu bez prawa wykonywania pracy. Wiza nie może być przedłużona.
 • Ubiór – Turcja to kraj muzułmański. Należy zatem unikać wyzywających strojów. Poza hotelami nie wypada nosić szortów i bluzek odkrywających ramiona. Dodatkowo panie nie powinny ubierać krótkich spódnic. Regiony turystyczne są bardziej liberalne, jednak odpowiedni strój należy do dobrego smaku.
 • Czas – W Turcji przesuwamy wskazówki zegara o godzinę do przodu.

Zobacz oferty: Alanya Wczasy

Adampol (Polonezköy), Turcja - prognoza pogody

 • Pochmurno
  18°C
  opady:
  3.6 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  68%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1011hPa
  wiatr:
  87° 20 km/h
  wsch. słońca:
  07:06
  zach. słońca:
  16:37
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.18°C
  opady:
  15.2 mm
  wiatr:
  190° 31 km/h
  wsch. słońca:
  07:07
  zach. słońca:
  16:37
 • Częściowe zachmurzenie
  min.8°C max.13°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  281° 24 km/h
  wsch. słońca:
  07:08
  zach. słońca:
  16:37
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.8°C max.11°C
  opady:
  1.0 mm
  wiatr:
  336° 28 km/h
  wsch. słońca:
  07:09
  zach. słońca:
  16:36
 • Słonecznie
  min.10°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  262° 17 km/h
  wsch. słońca:
  07:10
  zach. słońca:
  16:36

Adampol (Polonezköy) - klimat w Turcja