Efez - wakacje już od 1461 zł

Na wakacje: Efez, Turcja

Przewodnik turystyczny: Turcja/ Turcja Egejska/ Region Kusadasi-Didim/ Efez

Słonecznie
0°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1020 hPa
Wiatr:
6 km/h100°
Starożytne miasto Efez, którego imponujące ruiny rozciągają się na olbrzymim terytorium. Jest to jedno z niewielu miejsc gdzie można zdać sobie sprawę jak naprawdę wyglądało życie w starożytności.

Wzniesiona tutaj świątynia Artemidy to jeden z siedmiu cudów świata (dziś można obejrzeć jedynie bardzo skromne ruiny tej budowli). Najlepiej zachowany zabytek to Wielki Teatr, pochodzący z I wieku, jest zarazem największą atrakcją Efezu. Ze średnicą 130 metrów oraz 66 rzędami siedzeń może pomieścić 25 tysięcy widzów.

Obecnie w ramach Festiwalu Sztuki odbywają się tam spektakle. Teatr połączony jest z portem przepiękną kolumnową ulicą. To tylko niektóre z zabytków Efezu, aby obejrzeć wszystkie należy przeznaczyć na to cały dzień, tolerując tłumy turystów i niemiłosierny upał.

Efez – lokalizacja

Położony jest w zachodniej części Turcji, ma wybrzeży Morza Egejskiego. 19 km dzieli go od Kasudasi. Plaża Pamucak znajduje się zaledwie 4 km od miasta. Można się tu łatwo dostać olmuszem z pobliskich miast.

Historia Efezu

Okolice miasta zamieszkałe były już w prehistorii, ale pierwsze poważne osady zakładane były tu w czasach cywilizacji minojskiej i mykeńskiej. Duże znaczenie Efez osiągnął pod panowaniem perskim. Był wtedy znaczącym portem i ośrodkiem handlu. W 334 r. miasto podbił Aleksander Wielki. W III i II w., przechodząc zmienne koleje losu, Efez został oddany Rzymowi. W swoje historii Efez stał się siedzibą gminy chrześcijańskiej założonej przez św. Pawła z Tarsu. W 431 r. odbył się tu sobór powszechny. Efez to także ojczyzna starożytnych filozofów i artystów. Stąd pochodził Heraklit, Hipponaks, Artemidor i Parrasjos.

Atrakcje turystyczne na wakacje

 • Biblioteka Celsusa – imponujących rozmiarów, z dwupiętrową fasada, była prawdopodobnie jedną z największych w czasach starożytnych
 • Wielki Teatr – zbudowany przez Rzymian, ok. I – II w., mógł pomieścić 25 tys. widzów, dzięki wspaniałej akustyce do dziś odbywają się tu koncerty, także muzyki popularnej
 • Odeon – niewielki teatr mieszczący na do 2000 osób, odbywały się w nim koncerty i spotkania rady miasta
 • Świątynia Hadriana – zbudowana w porządku korynckim, dla uczczenia cesarza, do dziś zachował się przepiękny fryz
 • Prytanejon – będący kiedyś siedzibą władz administracyjnych
 • Droga Kuretów – jedna z najważniejszych dróg w mieście, wzdłuż której możemy podziwiać liczne pomniki, zauważyć można także system kanalizacyjny
 • Fontanna Polliona – wzniesiono ją za czasów cesarza Domicjana w I w., dziś zachowały się tylko wysoki łuk

Gdzie zjeść w Efezie

Miasto oferuje wiele restauracji i barów, które ciągle przepełnione są turystami. Specjalnością są tu dania z owoców morza, jak również potrawy regionalne.

Zakupy

Dla entuzjastów zakupów Efez oferuje typowo tureckie wyroby, jak np. dywany, wyrobu ze skóry, czy biżuterię. Turyści chętnie kupują również oliwę z oliwek, a w marketach dostać można tureckie wina.

Życie nocne i imprezy

Nie ma tu bogatego życia nocnego. Dla osób, które chcą dobrze się pobawić proponujemy udać się do oddalonego o ok. 30 min. drogi Kusadasi. W Efezie można za to rozkoszować się w nocy pięknymi widokami. Zachód Słońca, z ruinami w tle naprawdę zapiera dech w piersiach.

Aktywny wypoczynek na wakacjach

 • Niedaleko Efezu znajduje się atrakcyjna, piaszczysta plaża Pamucak
 • Jedną z największych atrakcji na plaży jest ogromny kompleks, w którym znajduje się park wodny, z wieloma zjeżdżalniami i basenami
 • Panują tu także bardzo dobre warunki do nurkowania. Liczne kluby, usytuowane wzdłuż wybrzeża oferują kursy i wypożyczają sprzęt
 • Na plaży można uprawiać wiele sportów wodnych m.in. żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing
 • Ponadto hotele oferują wiele możliwości spędzania czasu jak np. water polo, siatkówka wodna, tenis, aerobik

Oferty wczasów: Hotele Alanya

Efez, Turcja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  16°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  93%
  widoczność:
  7 km
  ciśnienie:
  1020hPa
  wiatr:
  218°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:37
  zach. słońca:
  18:08
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  161°   21 km/h
  wsch. słońca:
  06:35
  zach. słońca:
  18:09
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.17°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  213°   26 km/h
  wsch. słońca:
  06:34
  zach. słońca:
  18:10
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  289°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:32
  zach. słońca:
  18:11
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.10°C max.17°C
  opady:
  5.1 mm
  wiatr:
  109°   46 km/h
  wsch. słońca:
  06:31
  zach. słońca:
  18:12

Efez - klimat w Turcja