Pamukkale - wakacje już od 779 zł

Na wakacje: Pamukkale, Turcja

Przewodnik turystyczny: Turcja/ Turcja Egejska/ Region Pamukkale-Afrodyzja/ Pamukkale

Bezchmurna noc
12°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1022 hPa
Wiatr:
6 km/h40°
Turecka nazwa tego cudu przyrody Pamukkale - „bawełniana twierdza” powstała dzięki białym, tarasowo ułożonym basenom, które z daleka rzeczywiście przypominają kłębki bawełny. Olśniewające wapienne tarasy królujące nad terenami zachodniej Anatolii od wieków zachwycają swoim pięknem, niepowtarzalnym charakterem oraz lecznicza mocą wód mineralnych.

Wspaniale pozostałości po antycznych świątyniach, malownicze wodne kaskady i wapienne rzeźby tworzą unikatowy obraz wakacji w Turcji. Doskonała infrastruktura Pamukkale zapewnia komfort i beztroskę wypoczynku a pobliskie Hierapolis urzeka majestatem antycznych ruin.

Pamukkale - lokalizacja

Położone w Zachodniej Anatolii Pamukkale jest jednym z najchętniej odwiedzanych rejonów Turcji. Kaskadowo ułożone na zboczu góry Cökelez źródła termalne, słyną nie tylko z leczniczych właściwości, ale także niespotykanej urody. Białe tarasy powstały poprzez osadzanie się soli wapnia wytrąconych z wód mineralnych. Obecne ukształtowanie zbocza jest efektem procesu trwającego już 14 tysięcy lat. Zarówno trawertynowe tarasy jak i nacieki, stalaktyty i inne finezyjne twory skalne stanowią niewątpliwą atrakcję.

Obszar w całości położony jest na terenie parku narodowego, a także został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jak przystało na anatolijski charakter krajobrazu dominują tu przypominające stepy przestrzenie, na których swoje stada wypasają Jorukowie. Mimo, że trudna sytuacja zmusza dziś większość z nich do emigracji do miast, żywe jest jeszcze pamięć i duma z koczowniczego trybu życia, który w dawnej Turcji ceniony był znacznie bardziej niż pozycja przywiązanych do ziemi chłopów.

Historia Pamukkale

Miejsce to przeżywało prawdziwy rozkwit w latach 60-tych. Masowo powstawały wtedy hotele, a turyści mogli zażywać kąpieli bezpośrednio w kaskadowych basenach. Jednak zbyt intensywna eksploatacja doprowadziła do wysychania źródeł. Aby chronić ten cud przyrodniczy wydzielono szlaki a na całym obszarze utworzono park narodowy. Obecnie lecznicze kąpiele dozwolone są jedynie w tzw. „świętej sadzawce” w centrum Hierapolis.

Właściwości lecznicze wód mineralnych znane już były w starożytności – kąpiele w skalnych basench były rekomendowane przy schorzeniach skóry, oczu, reumatyzmie i astmie. Lokalna legenda mówi o dziewczynie, która zrozpaczona swoją brzydota postanowiła się rzucić do wody. Jej ciało zostało wyrzucone na brzeg a długie godziny spędzone w wodzie wypiękniły ją tak, że książę, który ją odnalazł od razu zapałał głęboką miłością.

Wycieczki po okolicach Pamukkale

 • Hierapolis – usytuowane tuż nad wapiennymi tarasami, ruiny starożytnego miasta, zobaczyć można tu m.in. świątynie Apolla i łaźnie rzymskie
 • Laodykeja - może się poszczycić burzliwą historią oraz ruinami, które o niej przypominają, to tutaj znajdują się pozostałości największego stadionu w Azji Mniejszej
 • Karahayıt – uzdrowisko, znajdują się tu tzw. Czerwone Źródła, są nieco gorętsze od tych w Pamukkale, a swoją nazwę zawdzięczają dużej ilości żelaza

Sporty i plaże

 • W trawertynach nie wolno się kąpać, jedynym miejscem, do którego można wejść jest tzw. Basen Kleopatry w Hierapolis
 • Hotele posiadają swoje własne baseny
 • Góry wznoszące się w okolicy, stanowią idealne miejsce do pieszych wędrówek

Gdzie zjeść w Pamukkale

Znajduje się tu kilka restauracji i kafejek. Serwują one różnorodne potrawy kuchni: chińskiej, francuskiej oraz śródziemnomorskiej. Dobra baza gastronomiczna powstała także w pobliskim Karahayit.

Rozrywka i zakupy

Maleńka miejscowość oferuje jedynie kilka sklepików z pamiątkami, takimi jak: tureckie dywany, biżuteria, wyroby ze skóry. Lokale otwarte są zazwyczaj do późnych godzin wieczornych.

Sprawdź: Wakacje Turcja Egejska

Pamukkale, Turcja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  15°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  35%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1022hPa
  wiatr:
  92°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:39
  zach. słońca:
  17:55
 • Słonecznie
  min.2°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  199°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:37
  zach. słońca:
  17:56
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.2°C max.14°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  339°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:36
  zach. słońca:
  17:57
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-1°C max.9°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  56°   30 km/h
  wsch. słońca:
  06:35
  zach. słońca:
  17:58
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-2°C max.8°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  149°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:33
  zach. słońca:
  17:59

Pamukkale - klimat w Turcja