Selcuk - wakacje już od 623 zł

Na wakacje: Selcuk, Turcja

Przewodnik turystyczny: Turcja/ Turcja Egejska/ Region Kusadasi-Didim/ Selcuk

Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
10°C
Opady:
8.1 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
7 km/h80°
Znany jako baza wypadowa do pobliskiego Efezu, Selcuk posiada też sporo własnych ciekawostek i ważnych do obejrzenia miejsc. Położony wśród pól uprawnych, w wyczuwalnej bliskości morza jest świetnym miejscem na spędzenie kilku letnich dni.

Choć pierwsze dowody na istnienie osadnictwa na tym terenie - na wzgórzu Ayasoluk - wskazują aż na 2000 lat p. n. e, to prawdziwe miasto zaistniało dopiero w epoce bizantyjskiej i tureckiej, kiedy Zatoka Efezka całkiem się zamuliła.

Selcuk funkcjonuje silnie w tradycji chrześcijańskiej. Tutaj wiele lat spędzili apostołowie Jan i Paweł. Ten pierwszy został tu nawet pochowany, a na miejscu grobu powstała piękna bazylika. Jej szczątki można dziś podziwiać na zboczu wzgórza. Zaś w położonej nieopodal Meryemenie miała spędzić ostatnie lata życia Matka Boska, jest to więc obecnie cel wielu pielgrzymek. Oprócz pozostałości bazyliki św. Jana można obejrzeć bardzo skąpe ruiny jednego z siedmiu antycznych cudów świata - Artemizjonu.

Nieopodal znajduje się piękny meczet Isa Bey Camii (Jezusa). Powstał za czasów panowania w tym regionie rodu Aydinoglu, łączy w sobie architektoniczne style seldżuckie i osmańskie. Na szczycie wzgórza Ayasoluk wznosi się warowna fortyfikacja. Niestety nie zawsze można ją zwiedzić, gdyż okresowo stacjonuje tam wojsko.

Warto też wspomnieć o dwóch arcyciekawych muzeach: archeologicznym - gdzie znalazły miejsce spoczynku i świetną ekspozycję przedmioty odkopane w Efezie. Skonstruowano również miniaturę całego starożytnego miasta, co pozwala uzmysłowić sobie geograficzny i funkcjonalny sens wznoszących się w bliskości ruin.

Drugie muzeum - to położone w wiosce Camlik - sympatyczne Muzeum Kolei na otwartej przestrzeni. Wyeksponowano w nim spory zbiór lokomotyw pochodzących nawet z przed pierwszej wojny światowej. Warto zajrzeć do pobliskiego Sirince, aby spróbować produkowanego tam wina. Seldżuckie restauracje natomiast oferują niemały wybór tradycyjnych potraw, zawsze bogatych w świeże owoce i warzywa.

Selcuk, Turcja - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  14°C
  opady:
  39.6 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  94%
  widoczność:
  9 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  133°   18 km/h
  wsch. słońca:
  07:21
  zach. słońca:
  17:23
 • Możliwe gwałtowne burze
  min.11°C max.13°C
  opady:
  29.4 mm
  wiatr:
  133°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:20
  zach. słońca:
  17:24
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.14°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  112°   9 km/h
  wsch. słońca:
  07:20
  zach. słońca:
  17:25
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.4°C max.14°C
  opady:
  10.7 mm
  wiatr:
  135°   29 km/h
  wsch. słońca:
  07:19
  zach. słońca:
  17:26
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.13°C max.16°C
  opady:
  22.0 mm
  wiatr:
  155°   46 km/h
  wsch. słońca:
  07:18
  zach. słońca:
  17:27

Selcuk - klimat w Turcja