Selcuk - wakacje już od 1331 zł

Na wakacje: Selcuk, Turcja

Przewodnik turystyczny: Turcja/ Turcja Egejska/ Region Kusadasi-Didim/ Selcuk

Słonecznie
0°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1021 hPa
Wiatr:
7 km/h90°
Znany jako baza wypadowa do pobliskiego Efezu, Selcuk posiada też sporo własnych ciekawostek i ważnych do obejrzenia miejsc. Położony wśród pól uprawnych, w wyczuwalnej bliskości morza jest świetnym miejscem na spędzenie kilku letnich dni.

Choć pierwsze dowody na istnienie osadnictwa na tym terenie - na wzgórzu Ayasoluk - wskazują aż na 2000 lat p. n. e, to prawdziwe miasto zaistniało dopiero w epoce bizantyjskiej i tureckiej, kiedy Zatoka Efezka całkiem się zamuliła.

Selcuk funkcjonuje silnie w tradycji chrześcijańskiej. Tutaj wiele lat spędzili apostołowie Jan i Paweł. Ten pierwszy został tu nawet pochowany, a na miejscu grobu powstała piękna bazylika. Jej szczątki można dziś podziwiać na zboczu wzgórza. Zaś w położonej nieopodal Meryemenie miała spędzić ostatnie lata życia Matka Boska, jest to więc obecnie cel wielu pielgrzymek. Oprócz pozostałości bazyliki św. Jana można obejrzeć bardzo skąpe ruiny jednego z siedmiu antycznych cudów świata - Artemizjonu.

Nieopodal znajduje się piękny meczet Isa Bey Camii (Jezusa). Powstał za czasów panowania w tym regionie rodu Aydinoglu, łączy w sobie architektoniczne style seldżuckie i osmańskie. Na szczycie wzgórza Ayasoluk wznosi się warowna fortyfikacja. Niestety nie zawsze można ją zwiedzić, gdyż okresowo stacjonuje tam wojsko.

Warto też wspomnieć o dwóch arcyciekawych muzeach: archeologicznym - gdzie znalazły miejsce spoczynku i świetną ekspozycję przedmioty odkopane w Efezie. Skonstruowano również miniaturę całego starożytnego miasta, co pozwala uzmysłowić sobie geograficzny i funkcjonalny sens wznoszących się w bliskości ruin.

Drugie muzeum - to położone w wiosce Camlik - sympatyczne Muzeum Kolei na otwartej przestrzeni. Wyeksponowano w nim spory zbiór lokomotyw pochodzących nawet z przed pierwszej wojny światowej. Warto zajrzeć do pobliskiego Sirince, aby spróbować produkowanego tam wina. Seldżuckie restauracje natomiast oferują niemały wybór tradycyjnych potraw, zawsze bogatych w świeże owoce i warzywa.

Selcuk, Turcja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  15°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  100%
  widoczność:
  6 km
  ciśnienie:
  1021hPa
  wiatr:
  131°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:10
  zach. słońca:
  16:53
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  214°   17 km/h
  wsch. słońca:
  07:11
  zach. słońca:
  16:53
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  321°   12 km/h
  wsch. słońca:
  07:12
  zach. słońca:
  16:53
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.10°C max.18°C
  opady:
  1.7 mm
  wiatr:
  128°   27 km/h
  wsch. słońca:
  07:12
  zach. słońca:
  16:53
 • Przejściowe ulewne opady deszczu
  min.9°C max.17°C
  opady:
  48.1 mm
  wiatr:
  125°   32 km/h
  wsch. słońca:
  07:13
  zach. słońca:
  16:54

Selcuk - klimat w Turcja