Wybrzeże Cylicji - wakacje już od 719 zł

Na wakacje: Wybrzeże Cylicji, Turcja

Przewodnik turystyczny: Turcja/ Riwiera Turecka i Cylicja/ Wybrzeże Cylicji

Słonecznie
16°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
8 km/h152°
Wybrzeże Morza Śródziemnego rozciągające się od Alanyi za zachodzie po Antalyię na wschodzie. Jest to piękny region, jednak nie bardzo popularny wśród turystów. Dominuje tu górski krajobraz z krętymi drogami oraz licznymi uprawami owoców, m.in. bananowymi i cytrusowymi gajami.

Jednym z piękniejszych miejsc jest Anamur, gdzie rozciągają się wielokilometrowe piaszczyste plaże, oblewane krystalicznie czystym morzem, a uroku okolicy dodaje dziewicza przyroda. Można tu prawdziwie wypocząć z dala od tłumów wczasowiczów a także zwiedzić starożytne ruiny, wieczorem zaś udać się na zabawę.

Będąc tu koniecznie trzeba zwiedzić lokale gastronomiczne aby skosztować pysznej kuchni. To wybrzeże to także malownicze górskie okolice, z wijącymi się wśród nich krętymi drogami i fascynującymi jaskiniami (jak „Piekło” i „Niebo”) w okolicy miasta Silifke. Warto również odwiedzić miasto Mersin, jeśli chce się poznać połączenie nowoczesności i tradycji i skosztować owoców opuncji.

Wybrzeże Cylicji - geografia i przyroda

Wybrzeże Cylicji stanowi wschodnią część Wybrzeża Morza Śródziemnego. Plaże są tu piaszczyste, a woda krystalicznie czysta. Równinna okolica sprzyja rozwojowi rolnictwa. Na bardzo żyznych glebach uprawia się bawełnę, a także różne owoce. Arbuzy, które dojrzewają wokół miasta Adana uchodzą za najsmaczniejsze.

Ta część Turcji to jedyny obszar w kraju, na którym rosną owoce egzotyczne m.in. mango, guawa, papaja, kiwi, czy awokado. Region ten, mimo iż nie tak chętnie odwiedzany przez turystów, to kilka ciekawych miejsc dla miłośników zwiedzania oraz prawdziwy raj dla amatorów pięknych plaż – plaże są piaszczyste (głównie Silifke czy Kızkalesi) a woda krystalicznie czysta. Dodatkowy atutem jest brak tłumów charakterystycznych dla słynnych kurortów Riwiery Tureckiej.


Atrakcje turystyczne na wybrzeżu

 • Anamurion – ruiny starożytnego miasta, duże wrażenie robią tu grobowce, warto także zatrzymać się chwilę przy łaźniach rzymskich
 • Jaskinie Cennet i Cehennem – ich nazwy oznaczają „piekło” i „niebo”, dla turystów otwarta jest ta druga, w pierwszej według greckiej mitologii Zeus uwięził Tytana
 • Antakya – pozostałości po starożytnej Antiochii, do dziś zachowały się tylko niewielkie fragmenty

Wybrzeże Cylicji - Historia

Wiele starożytnych pozostałości, świadczy o dużym znaczeniu tego regionu w przeszłości. Dzisiejsza Antakya, kiedyś znana jako Antiochia, była ważnym punktem na starożytnej mapie. Przechodziła z rąk do rąk, władali nią m.in. Rzymianie, Bizantyjczycy, Arabowie i Seldżukowie. W mieście Olba stała ogromna świątynia ku czci Zeusa, której ruiny możemy podziwiać do dziś.

Aktywny wypoczynek na wakacjach

 • Ze względu na położenie nad Morzem Śródziemnym, region ten posiada dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych
 • Znajduje się tu wiele zabytkowych miejsc, toteż aktywni turyści mogą spędzić tu długie godziny na pieszych wędrówkach
 • Popularne są także wyprawy rowerowe

Informacje praktyczne

 • Waluty – Lir turecki YTL
 • Wizy – Polaków obowiązują wizy. Można wykupić ją na lotnisku. Uprawnia ona do 30 – dniowego pobytu bez prawa wykonywania pracy. Wiza nie może być przedłużona
 • Ubiór – Turcja to kraj muzułmański. Należy zatem unikać wyzywających strojów. Poza hotelami nie wypada nosić szortów i bluzek odkrywających ramiona. Dodatkowo panie nie powinny ubierać krótkich spódnic. Regiony turystyczne są bardziej liberalne, jednak odpowiedni strój należy do dobrego smaku
 • Czas – W Turcji przesuwamy wskazówki zegara o godzinę do przodu

Sprawdź: Last Minute Riwiera Turecka

Wybrzeże Cylicji, Turcja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  16°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  52%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  110°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:26
  zach. słońca:
  17:44
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  194°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:25
  zach. słońca:
  17:45
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.14°C max.16°C
  opady:
  4.6 mm
  wiatr:
  97°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:23
  zach. słońca:
  17:46
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.12°C max.14°C
  opady:
  12.2 mm
  wiatr:
  112°   30 km/h
  wsch. słońca:
  06:22
  zach. słońca:
  17:47
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.12°C max.16°C
  opady:
  1.7 mm
  wiatr:
  144°   19 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  17:48

Wybrzeże Cylicji - klimat w Turcja